Aktualności

detektyw  biegnie NEWS

Czym jest stalking ?

  • 03-09-2018

Rozwój mediów społecznościowych oraz umieszczanie wszystkich prywatnych rzeczy, zdjęć, informacji, filmów, często zupełnie bezmyślnie, w sieci nie zawsze jest niestety zjawiskiem pozytywnym i odbywa się na korzyść danej osoby. Wrzucanie każdej informacji o sobie na profile mediów społecznościowych daje bowiem niemalże nieograniczoną możliwość obserwowania nas przez każdego oraz dowiadywania się o naszym życiu coraz więcej. Kiedy jednak taka obserwacja staje się obsesją, mamy do czynienia z tak zwanym stalkingiem.

Stalking to wyrażenie pochodzące z języka angielskiego. Pierwotnie oznaczało “podchody”, “skradanie się”. Dziś najczęściej wyrażenie to tłumaczone jest jako “nękanie”, “prześladowanie”.

Jak rozpoznać stalking, czyli na czym polega ten rodzaj nękania?

Początkowo z problemem stalkingu zmagały się tylko i wyłącznie osoby sławne, czyli aktorzy i inni celebryci. To oni mogli być obserwowani i byli w związku z tym grupą zagrożoną stalkingiem. W dobie rozpowszechniania informacji  oraz łatwości dostępu do wszelkich prywatnych informacji (podajemy je przecież stalkerowi na talerzu), niemal każdy może paść na ten moment ofiarą prześladowania. Nawiązujemy codziennie w sposób beztroski setki nowych znajomości, nie zdając sobie ani trochę sprawy z powagi zagrożenia, jakie praktyki tego rodzaju za sobą niosą.

Stalking to zorganizowany sposób nękania, budowany na uczuciu. Stalkerzy to osoby, które bardzo szybko oraz intensywnie przywiązują się do innych, a nawet czasem się w nich zakochują. Obiekty ich pożądania zwykle nie zdają sobie nawet na początku z tego sprawy i nie traktują tych osób jako zagrożenia.

Stalkerzy przede wszystkim śledzą obsesyjnie każdy ruch swojej ofiary. W dobie mediów społecznościowych jest to w tym momencie jak najbardziej możliwe, ale również potrafią ich nękać telefonami, pojawianiem się w miejscu pracy czy wtargnięciem na spotkania ze znajomymi, o którym mogą dowiedzieć się właśnie z profilu w Internecie.

Jak ustrzec się przed stalkingiem – skuteczne metody

Istnieje kilka technik obrony przed stalkerami. Przede wszystkim musisz pamiętać, by dawać jasny i klarowny przekaz prześladowcy, że nie jesteś zainteresowany/a tym, co on oferuje. W dyskusji nie ma miejsca na niedopowiedzenia i aluzje, należy mówić wprost. Osoba nękająca musi wiedzieć, że nie odwzajemniasz jego/jej uczuć i nic z tego nie będzie. Pamiętaj też, by informować swoich bliskich, gdzie jesteś, gdzie się wybierasz.  Warto bowiem, by ktoś z rodziny wiedział, gdzie jedziesz czy co planujesz wieczorem. Dzięki temu będziesz mieć poczucie, że zawsze jest ktoś, kto będzie mógł Tobie pomóc, gdy okaże się to potrzebne.

Ostatnim krokiem, jaki nam w takiej sytuacji przysługuje, jest zgłoszenie się z tą sprawą na policję. Stalking jest bowiem przestępstwem karanym z art. 190a Kodeksu Karnego. W Polsce od 2011 roku za takie przewinienie grozi do trzech lat bezwzględnego pozbawienia wolności i sądowy zakaz zbliżania się. Pamiętaj więc, że prawo jest po Twojej stronie i nie jesteś sam/a w walce ze stalkerem.

Masz pytania?

Napisz do nas

Kontakt

Jesteśmy dostępni 24/7

Wypełnij wszystkie pola.
Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Wypełnij wszystkie pola.
Tani detektyw