Aktualności

detektyw patrzy w ciemność NEWS

Jak wybrać biuro detektywistyczne

  • 27-10-2021

Zanim przysiadłem do klawiatury komputera aby napisać ten artykuł obejrzałem kilkanaście odcinków serialu paradokumentalnego z gatunku docu-crime pt. W12. I oczom nie wierzę. Całkiem łatwo i sprawnie przystojni detektywi montują kamery w płaszczu figuranta. W spinkach do mankietów mają gps-y. Niezauważone drony latają nad głowami osób obserwowanych. W sądzie takie materiały bronią się bezsprzecznie.A sam figurant czasami „składa oręż” w najmniej oczekiwanej chwili przyznając się nawet do skradzionej w wieku pokwitania paczki gum MAMBA. Real life wygląda nieco inaczej. Potrzebujesz dobrego detektywa? Jak go znaleźć w morzu ofert. Na pewno warto spotkać się z takim specjalistą. Musisz czuć, że powierzasz swój problem w dobre ręce patrząc rozmówcy prosto w oczy. Detektyw musi mieć pomysł na „ugryzienie” sprawy. A może nawet kilka wariantów, zazwyczaj sprawy w trakcie realizacji zadania komplikują się. Niejednokrotnie potrzebna jest szybka trafna decyzja. Dobrze jest gdy detektyw jest w stanie pokazać Ci przykładowe sprawozdanie z czynności. Patrz na jakość ujęć, liczbę zdjęć czy filmów, formę opisu -  treść powinna być przejrzysta i czytelna. Przez okres trwania zlecenia musisz zaufać w pełni Zleceniobiorcy. Dlatego jeżeli nie masz alternatywy to nie podpisuj umowy na pierwszym spotkaniu, przemyśl to i bądź przekonany  że chcesz działać z tym właśnie człowiekiem. Spotkanie powinno być bezpłatne, a solidny detektyw sam powinien Ci zaprezentować draft umowy. Zapytaj czy osoba, z którą podpisujesz umowę będzie prowadziła bezpośrednio czynności. Uważaj bo często umowę z Tobą podpisuje Sherlock Holmes a niestety fizycznym wykonawcą zlecenia jest studenciak, który kamerę czy aparat fotograficzny trzyma drugi raz w dłoni. Spółka CBS Detektywistyka od dłuższego czasu zajmuje się „poprawianiem” po konkurencji. Jedna z klientek opowiadała nam, że chcąc zweryfikować lojalność małżonka wynajęła do tego przedsięwzięcia firmę z pierwszej strony popularnej wyszukiwarki. Umowę z Nią podpisał kompetentny Pan z fajnym zegarkiem na ręku lecz zleceniem zajmowała się Pani detektyw z SGGW w Warszawie. Dzwoniła do klientki z tekstami typu: „Pani Małgorzato tu już się nic dzisiaj nie wydarzy, Pani mąż pije drugie piwo z kolegą. Ja będę kończyła ponieważ mam jutro ważne zajęcia w pracowni wychowu matek pszczelich” lub „Pani Małgorzato ja do tego klubu nie wchodzę, patrzę jedynie na wejście do klubu z krzaków – z tego co wiem to Gruzini z rękawów sypią tam na stoły kokainę”.

          Wiem co powiecie… że wymyśliłem to sobie, przerysowałem w opisie… No właśnie nie – taki dramat w poczynaniach osoby której mieliśmy zaufać spotkał Panią Małgorzatę, która była zdradzana przez męża. Ale fakt ten nie ujrzał światła dziennego w wyniku działań młodej studentki. Jeżeli macie do czynienia z takimi historiami proponuję kończyć współpracę z ancymonami podającymi się za detektywów. Bardzo istotne jest to, aby detektyw zdawał Ci relacje i wskazywał merytorycznie koncepcję dalszej pracy. Wynajęta przez Ciebie firma musi mieć do dyspozycji zaplecze techniczne, zapytaj o to. Jeden samochód to zbyt mało. Praca polegająca na skutecznej obserwacji to działanie zawsze kilku osób, w przypadku naszej firmy to trzech lub czterech – zależnie od wagi przedsięwzięcia. Osób które znają się jak łyse konie, gdzie ich spojrzenie nie wymaga wzajemnego komentarza, gdzie każdy wie jak ustawić się do „wiatru” i kiedy otworzyć obiektyw kamery nie będąc zauważonym. W myśl cytatu Helen Keller -"W pojedynkę możemy zrobić tak mało, razem możemy zrobić tak wiele”.  Kolejną ważną rzeczą jest usłyszeć „STOP”. W klientach często budzi się zew krwi, polowanie na partnera według nich może trwać wiecznie. Nic nie wychodzi ? … nie szkodzi - jutro, pojutrze, za tydzień -  pracujemy. Otóż nie, jeżeli założyłeś plan działania obserwacyjnego na tydzień lub dwa i nie widać na horyzoncie oczekiwanych efektów to rzetelny detektyw będzie apelował o ich zawieszenie, może tym razem okres został niefortunnie wytypowany. Powróć do sprawy za miesiąc. W rękach prawdziwego specjalisty nie musisz obawiać się, że koszt jaki założyłeś na realizację zadania przekroczy zakładany budżet. Dobry detektyw będzie dbał o Twój komfort także na polu finansowym. Będzie Cię informował o kosztach poniesionych w danym dniu, a po zakończeniu pracy przekaże Ci szczegółową specyfikację.

            Mam nadzieję, że w tych kilku zdaniach udało mi się wskazać Tobie drogę do znalezienia dobrego i uczciwego detektywa. Życzmy sobie tego abyśmy żyli w świecie, w którym reputacja człowieka zależy od jego uczciwości i jest cenniejsza od gór złota. 

Masz pytania?

Napisz do nas

Kontakt

Jesteśmy dostępni 24/7

Wypełnij wszystkie pola.
Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana.
Wypełnij wszystkie pola.
Tani detektyw